kontakt@lesnabudka.pl +48 536.936.520
Miód lipowy
Miód lipowy w stanie płynnym ma kolor jasnożółty, czasem bursztynowy z zielonkawym odcieniem. Zapachem przypomina kwiaty lipy. W smaku jest pikantny, czasem z lekką goryczką. Działa antyseptycznie, przeciwskurczowo, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, lekko nasennie i uspokajająco, obniża gorączkę. Pomaga w leczeniu grypy, przeziębienia, kaszlu, ostrych i przewlekłych chorobach przeziębieniowych, anginach, zapaleniach zatok obocznych nosa, dróg oddechowych. Zalecany jest przy chorobach dróg moczowych i nerwicach. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną.
Lipa to długowieczne drzewo szeroko rozprzestrzenione na obszarach klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Lipa może rosnąć dziko bądź też być uprawiana. Znana była już w dawnym ziołolecznictwie oraz mitologii rzymskiej i słowiańskiej. Uważano, że lipa broni przed piorunami, a jej dotknięcie ma właściwości uzdrawiające. Współcześnie do celów leczniczych wykorzystuje się kwiatostany. Kwiaty lipy zawierają m.in.: garbniki, sole mineralne, terpeny, kwasy organiczne, olejek eteryczny oraz witaminę C. Lipa jest bardzo dobrą rośliną miododajną.
Kwiaty lipy zbieramy w czerwcu i lipcu. Do zbiorów wybieramy wyłącznie ekologiczne obszary, położone z dala od dróg i zanieczyszczeń przemysłowych. Starannie suszymy i pakujemy, aby zachować wszystkie zawarte w nich olejki lecznicze.
zawiera niezwykle cenne sole mineralne – w tym sole magnezu oraz substancje o działaniu podobnym do witaminy F
jest bogaty w składniki aktywujące witaminę C oraz powlekający śluz
działa rozgrzewająco i wzmacniająco
zalecany jest w stanach gorączkowych, anginie, grypie, przeziębieniu, zapaleniu gardła
i oskrzeli
pomocniczo przy zaflegmieniu górnych dróg oddechowych
pobudza czynności niektórych narządów wewnętrznych i obniżają napięcie mięśni gładkich – stąd stosowany także przy bólach mięśniowych
Ponadto:
działa uspokajająco, łagodzi nadpobudliwość nerwową i koi układ nerwowy
pomaga w zwalczaniu bezsenności
łagodzi objawy migrenowe
reguluje procesy trawienne i wzmacnia żołądek
By Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, Link