Sok Smocza Krew (Sangre de Drago, Dragon’s blood) – bogactwo Amazonii. Croton lechleri, drzewo występujące na obszarze Ameryki Południowej (przede wszystkim w Peru, Brazylii, Ekwadorze czy Meksyku). Charakteryzuje się szarą korą, z której po nacięciu wydobywa się gęsta ciecz o intensywnie czerwonej barwie, stąd nazwa rośliny Smocza Krew. Pozyskiwany z niej ekstrakt znany jest jako Sok Smocza Krew. Ze względu na szereg właściwości regenerujących i antyoksydacyjnych zainteresowanie produktem jest coraz większe. Badania właściwości antyoksydacyjnych zostały przeprowadzone przez amerykańskie, szwedzkie i japońskie uniwersytety na ponad 3000 cząstkach a następnie opublikowane w „Nutrition Journal” w USA. Udowodniono, że Sok Smocza Krew ma największe właściwości antyoksydacyjne ze wszystkich 3000 cząsteczek. Wyniki pokazują, że Sok Smocza Krew jest od 2 do 2000 razy większym antyoksydantem niż inne znane antyoksydanty! Chemiczna analiza wykazała, że sok składa się z więcej niż 40 cząsteczek takich jak : alkaloidy (głównie taspina): o działaniu przeciwzapalnym, ułatwia gojenie się ran,owrzodzeń. Stosowana w leczeniu dermatoz, w tym grzybic i opryszczki, są w niej: dimetylocedruzyna o działaniu przeciwzapalnym i regeneracyjnym; ochronne polifenole, proantocyjanidyny o silnym działaniu antyoksydacyjnym , diterpeny (molekuły wchodzące w skład innego ważnego składnika aktywnego retinolu) o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym

Główny alkaloid – taspina – odpowiedzialny jest za działanie przeciwzapalne, co wykorzystuje się we wspomaganiu leczenia reumatyzmu i artretyzmu. Działanie przeciwbakteryjne preparaty sporządzone z sangre de drago zawdzięczają obecności fenoli i diterpenów. Tym samym działają przeciwgrypowo, przeciwgruźliczo. Dzięki taspinie oraz lignanom, ułatwiają gojenie się i zabliźnianie ran, nadżerek i owrzodzeń. Z tej przyczyny preparaty otrzymywane z Croton lechleri-Smoczej Krwi stosuje się pomocniczo także w leczeniu dermatoz, m.in. grzybic, ale również w leczeniu opryszczki. Miejscowe stosowanie preparatów otrzymanych z tego surowca jest skuteczne w przypadku krwawień, czy to przy ekstrakcji zębów, czy w przypadku hemoroidów. Wykorzystuje się je także pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy (także przy wzdęciach, nadkwasocie, infekcjach jelitowych, przewlekłym nieżycie żołądkowo-jelitowym, zaparciach nawykowych, przewlekłym nieżycie żołądka, chorobie Crohna i colitis ulcerosa), biegunek oraz stanów zapalnych gardła, krtani oraz w terapii anemii, białaczki, febry imalarii. Smocza krew zalecana jest przy przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu pęcherza i infekcjach układu moczowego. Surowiec ten ma istotne znaczenie w profilaktyce miażdżycy oraz wykazuje działanie hypotensyjne, co zawdzięcza obecności oligomerów proantocyjanidynowych. Z Croton lechlerisporządza się napar zgodnie z zasadami dotyczącymi surowców alkaloidowych, a szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby otrzymany roztwór przed spożyciem przechować bez dostępu światła.

Przez pierwsze 3 miesiące należy przyjmować 3 razy dziennie (w trakcie lub po posiłku) po 15-20 kropli rozpuszczonych w wodzie, a najlepiej zmieszanych z sokiem winogronowym. Po upływie 3 miesięcy można już na stałe przyjmować 3 razy dziennie po 5 kropli.

Zewnętrznie: polać leczone miejsce. 
Sangre de drago przyjmowane równocześnie z macą zalecane jest również przy braku laktacji, anemii, zaburzeniach popędu płciowego i bezpłodności, migrenie, miastenii, bólach głowy i hypotonii (niedociśnieniu tętniczym).